ورکشاپ کتابداران دانشگاهی

به زودی ورکشاپ کتابداران دانشگاهی سراسر افغانستان در کابل آغاز خواهد شد. این ورکشاپ به مدت دو هفته خواهد بود و از کتابداران دانشگاههای دولتی مرکز و ولایات دعوت شده است تا در آن اشتراک نمایند.


+ نوشته شده در  Fri 7 Jun 2013ساعت 22:33  توسط معصومه جعفری  | 

 

ورکشاپ کتابداری به مدت یک هفته از طرف خانه کتاب افغانستان و با حمایت مالی

Canadian Women for Women in Afghanistan

برای کتابداران کتابخانه های مکاتب و تعدادی از کتابداران شهر کابل از تاریخ ۲۵ تا ۳۱ جولای ۲۰۱۱ دایر گردید.

در این ورکشاپ معلومات عمومی کتابداری٫ پالیسی کتابخانه، طبقه بندی دیوی، مدیریت کتابخانه و روشهای ترویج کتابخوانی در مکاتب تدریس شد.

 

+ نوشته شده در  Tue 2 Aug 2011ساعت 11:57  توسط معصومه جعفری  | 

اولین ورکشاپ مسلکی کتابداری برای کتابداران عامه کشور

برای اولین بار در کشور کتابداران عامه وزارت اطلاعات و فرهنگ، آموزش مسلکی کتابدارای می بینند.

در این برنامه آموزشی بیش از ۸۰ کتابدار از سراسر کشور اشتراک خواهند کرد. این ورکشاپ توسط بخش فرهنگی سفارت امریکا در کابل حمایت مالی می شود و خانه کتاب افغانستان مسئول برگزاری این ورکشاپ می باشد.

دوره اول این آموزش به پایان رسیده است و هم اکنون گروه دوم کتابداران از ولایات ننگرهار، وردک، بلخ، تخار، نورستان و کنر مشغول سپری کردن آموزش های مسلکی و مقدماتی کتابداری می باشد.

این ورکشاپ ها برای هر گروه دو هفته را در بر می گیرد و کتابداران با مضامینی مانند معلومات عمومی کتابداری، کتلاگ و فهرست نویسی، درجه بندی دیوی، پالیسی کتابخانه، روشهای حفاظت و نگهداری از منابع کتابخانه آشنا خواهند شد.

 

+ نوشته شده در  Sun 27 Feb 2011ساعت 11:18  توسط معصومه جعفری  | 

   آموزش کتابداری به صورت الکترونیکی توسط کتابخانه ملی ایران

كتابخانه ملي ايران  براي اولین بار دوره عمومی آموزش کتابداری را به صورت الكترونيكي دایر می کند. این دوره ها براي علاقه‌مندان در سراسر ایران و داوطلبان فارسي‌زبان خارج از ایران می باشد.

این ترینینگ ۱۵۰ ساعت و شامل آشنايي با كتابداري و اصطلاحات رايج آن، انتخاب و تهيه منابع، فهرست‌نويسي و سرعنوان‌هاي موضوعي، آشنايي با نرم‌افزارهاي كتابخانه اي، رده‌بندي ديويي، آماده‌سازي و امانت، منابع مرجع، آشنايي با نشريات و پيايندها، حفاظت و نگهداري مواد كتابخانه اي، و آشنايي با پايگاه‌هاي اطلاعاتي است.

دوره آموزش الکترونیکی «كتابداري عمومي» از هفدهم میزان 1389 آغاز می شود و مهلت ثبت نام تا تاریخ دوازدهم میزان  1389 اعلام شده است.

هزینه ثبت نام ۱۵۰ هزار تومان و براي اشتراک کننده گان خارج از كشور 150 دالر است.

علاقه مندان جهت ثبت نام می توانند فرم ثبت نام اینترنتی را تکمیل نمایند.

منبع: لیزنا

+ نوشته شده در  Mon 30 Aug 2010ساعت 9:30  توسط معصومه جعفری  | 

برگزاری کورس کتابداری در اکادمی علوم افغانستان

رایزنی فرهنگی ایران در کابل به همراه خانه کتاب افغانستان اقدام به برگزاری کورس کوتاه مدت کتابداری برای کتابداران اکادمی علوم افغانستان نموده است. این دوره اموزشی از سوم دلو الی ۱۷ دلو جریان دارد. در این دوره اموزشی کتابدارانی از کتابخانه عامه فردوسی مزار شریف . کتابخانه معارف غزنی. کتابخانه موسسه پژوهشی افتاب. کتابخانه عمومی دارالقران کابل و کتابخانه عمومی سمنگان در کنار کتابداران اکادمی علوم افغانستان اشتراک کرده اند.

قرار است پس از این دوره مقدماتی یک دوره اموزشی تکمیلی کتابداری نیز برای این کتابخانه ها دایر شود.

+ نوشته شده در  Thu 4 Feb 2010ساعت 15:42  توسط معصومه جعفری  | 

آشنایی با  

   قوانین فهرست نویسی انگلو – امریکن      : AACR 2 

  و  

MARC    

استاد : Dr. Royce Wiles    و   Dr. Jamil Alkozay  

 

    واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان      (AREU)

زمان : پنجشنبه  ۲۸اگست (۷ سنبله)  ساعت 9.30 الی 11.30

مکان : پوهنتون کابل – روبروی پوهنحی حقوق و علوم سیاسی - کتابخانه مرکز مستقل آموزش حقوقی  

تماس برای معلومات بیشتر : 

  0700069910  ( آقای شیر شاه امیری)

ایمیل :

jafari.massuma@gmail.com 

+ نوشته شده در  Thu 21 Aug 2008ساعت 0:8  توسط معصومه جعفری  | 

برای کسب معلومات درباره دیپارتمنت های کتابداری در سراسر جهان می توانید لینک زیر را کلیک نمایید.

http://www.db.dk/dbi/Internet/namerica.htm#start

+ نوشته شده در  Thu 14 Aug 2008ساعت 17:56  توسط معصومه جعفری  | 

سومین جلسه ماهوار کتابداری : انترنت و طریقه سرچ در گوگل

امروز ۲۴ جولای ۲۰۰۸ سومین جلسه ماهوار کتابداران کابل در کتابخانه مرکزی دانشگاه کابل - بخش امریکا برگزار شد.  این ترینینگ را شاه منصور رییس کتابخانه و مرکز منابع معلوماتی سفارت امریکا اداره می کرد. ایشان درباره انترنت، انواع سرچ انجین ها  و طریقه سرچ در سرچ انجین گوگل توضیح دادند. ۳۵ کتابدار در این ورک شاپ اشتراک کرده بودند.

کتابدارانی از کتابخانه مرکزی و دانشکده های دانشگاه کابل ، مرکز منبع معلوماتی افغانستان در دانشگاه کابل، یونیفم، دانشگاه امریکایی افغانستان، لیسه ملالی، کتابخانه عامه کابل، وزارت مخابرات و بسیاری از کتابخانه های دیگر در این ترینینگ اشتراک کرده بودند. قابل ذکر است این جلسات ماهوار به ابتکار بخش کتابخانه گویته انستیتوت بطور ماهوار دایر می شود.

 

+ نوشته شده در  Thu 24 Jul 2008ساعت 15:3  توسط معصومه جعفری  | 

چگونه از طریق انترنت منابع مورد ضرورت خود را سرچ کنیم؟

 

در این سمینار شما با:

 

-   طریقه صحیح سرچ از انترنت

-  سرچ انجین های مختلف

-  و بسیاری از مطالب آموزنده و مفید درباره نحوه سرچ در انترنت

 

آشنا خواهید شد.

 

استاد : محترم شاه منصور

آمر مرکز منابع معلوماتی سفارت امریکا

زمان : پنجشنبه  24 جولای (3 اسد)  ساعت 9.30 الی 11.30

مکان : کتابخانه مرکزی پوهنتون کابل ، بخش امریکا

 

 

تماس برای معلومات بیشتر :

تلفون : 0700077941

ایمیل :

bibl@kabul.goethe.de

jafari_lib@yahoo.com

+ نوشته شده در  Sun 20 Jul 2008ساعت 9:58  توسط معصومه جعفری  | 

دیروز ورکشاپ وبلاگ نویسی برای کتابداران شهر کابل در کتابخانه مرکزی پوهنتون کابل دایر شد.

قبل از شروع این ورکشاپ محترم رهین از کتابداران سابقه افغانستان به ارائه سخنرانی در جمع کتابداران پرداختند. ایشان به اهمیت رشته کتابداری در کشور و نیز برگزاری چنین ورکشاپ هایی اشاره کردند. استاد رهین در حال حاضر در سویدن زندگی می کنند.

در این ورکشاپ کتابداران با وبلاگ، تفاوت وبلاگ و وبسایت ، ورود وبلاگ به افغانستان ، اولین وبلاگ نویس افغانی، وبلاگ برای کتابخانه و کتابداران ، فایده های وبلاگ برای کتابداران و کتابخانه ها اشنا شدند. سپس مراحل درست کردن یک وبلاگ بطور عملی نشان داده شد.

کتابدارانی از کتابخانه پوهنتون کابل، پوهنتون تعلیم و تربیه ، پوهنتون طب کابل، کتابخانه عامه کابل، اکادمی علوم، حقوق بشر افغانستان ، لیسه عایشه درانی و امانی ، وزارت زنان و وزارت مخابرات، هلال احمر ، موسسه خاتم النبیین کابل، دارالانشای شورای وزیران و بسیاری از کتابخانه های دیگر در این ورک شاپ اشتراک کرده بودند.

معصومه جعفری کتابدار گویته انستیتوت تدریس این ورکشاپ را برعهده داشت.

 

+ نوشته شده در  Tue 1 Jul 2008ساعت 11:9  توسط غلام نظری  | 

 به اطلاع کتابداران عزیز می رسانیم:

بخش کتابخانه گویته انستیتوت در نظر دارد بطور ماهوار سمینارهایی را در موضوعات مختلف کتابداری  برگزار نماید.  تبادله افکار و معلومات بین کتابداران و نیز رفع مشکلات تخصصی آنها ، آشناشدن با موضوعات جدید کتابداری ، اطلاع از خبرها و اتفاقات جدید در زمینه کتاب، کتابخانه ها و کتابداری در کشور از اهداف این سمینارهای ماهوار می باشد.

اولین سمینار به روز پنج شنبه مورخ ۲۹ اپریل ( ۹ جوزا ) در کتابخانه مرکزی پوهنتون کابل ، بخش امریکا برگزار خواهد شد. در این سمینار محترم نجیب منلی مشاور وزیر اطلاعات و فرهنگ به ارائه معلومات مفیدی درباره  ISBN افغانستان می پردازند.

شرکت در این سمینار برای تمامی کتابداران و علاقمندان آزاد می باشد.

+ نوشته شده در  Sun 25 May 2008ساعت 11:19  توسط معصومه جعفری  | 

کورس کوتاه مدت کتابداری از طرف کتابخانه کانگره امریکا

کورس کوتاه مدت کتابداری از سوی کتابخانه کانگره امریکا برای کتابداران پارلمان ، وزارت عدلیه ، دانشکده حقوق و کتابخانه های تخصصی حقوق در کابل برگزار می شود. این ترینینگ از ۱۸ می تا ۲۱ می ۲۰۰۷ خواهد بود. تکنالوجی معلوماتی، مدیریت کتابخانه و خدمات رفرنس در این کورس تدریس خواهد شد. کورسها در پارلمان افغانستان و کتابخانه تخصصی حقوق وابسته به مرکز مستقل ملی اموزش حقوقی برگزار می شود. قابل ذکر است داکتر کارول .ل. مایکل از کتابخانه کانگره این کورسها را تدریس می کنند.

+ نوشته شده در  Mon 19 May 2008ساعت 13:10  توسط غلام نظری  | 

اختتامیه کورس سه ماهه کتابداری در کابل

امروز ۱۷ دسمبر ۲۰۰۷ کورس کتابداری در کتابخانه مرکزی پوهنتون کابل به پایان رسید. این کورس سه ماه با اسپانسری سفارت امریکا در کابل و مدیریت مرکز منبع معلوماتی افغانستان در پوهنتون کابل برگزار شده بود. ۲۴ کتابدار امروز تصدیق نامه های خود را دریافت کردند. در این مراسم ننسی هاچ دوپری (محقق افغانستان شناس و رییس مرکز منبع معلوماتی افغانستان در پوهنتون کابل )، تیم مور ( رایزن فرهنگی سفارت امریکا ) انیتا میسرا  (پروگرام آفیسر مرکز منبع معلوماتی افغانستان) و معاون علمی پوهنتون کابل حضور داشتند. خانم ننسی دوپری ضمن تبریک به کتابداران برای ختم این ترینینگ ، از برگزاری کورسهای آموزشی کتابداری و توسعه کتابخانه ها در افغانستان ابراز خرسندی کردند. همچنین اقای تیم مور نیز در صحبت هایشان همکاری های بیشتر در زمینه آموزش کتابداری در کشور را نوید دادند و کتابخانه ها و کتابداران را عامل توسعه جوامع دانستند.

قابل ذکر است ، ترینینگ ادونس کتابداری برای تعدادی از این کتابداران  در سال ۲۰۰۸ توسط موسسات ذکر شده همچنان ادامه خواهد داشت.

+ نوشته شده در  Mon 17 Dec 2007ساعت 12:33  توسط معصومه جعفری  | 

ترینینگ کتابداری برای کتابداران وزارت عدلیه

کتابداران وزارت عدلیه افغانستان برای مدت ۷۲ ساعت آموزش می بینند. در این ترینینگ که هر روزه به مدت ۳ ساعت در کتابخانه مرکزی پوهنتون کابل برگزار می شود ، معلومات عمومی کتابداری، فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی و نیز رفرنس تدریس میشود. این ترینینگ با اسپانسری سفارت کانادا در کابل و مدیریت مرکز منابع افغانستان در پوهنتون کابل از اول دسمبر تا دوم ماه جنوئری ۲۰۰۸ برگزار می گردد. مدرسان این دوره غلام نظری و معصومه جعفری می باشند.

+ نوشته شده در  Tue 11 Dec 2007ساعت 11:22  توسط غلام نظری  | 

ترینینگ کتابداری در جلال آباد

یک ورکشاپ کتابداری به مدت ۵ روز در جلال آباد در کتابخانه عامه این شهر در حال برگزاری می باشد. این ورکشاپ از سوی گویته انستیتوت ، ایشیا فوندیشن ، واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان از تاریخ ۱۸ نومبر الی ۲۲ نومبر سال ۲۰۰۷ برای کتابداران این ولایت تدویر یافته است. در این ورکشاپ ۱۷ کتابدار اشتراک دارند که معلومات عمومی کتابداری و کتلاگ را آموزش خواهند دید . در خاتمه به کتابداران اشتراک کننده سرتیفیکیت داده خواهد شد.

+ نوشته شده در  Wed 21 Nov 2007ساعت 8:38  توسط غلام نظری  | 

ورک شاپ کتابداری در مزار شریف

کتابداران مزار شریف به مدت ۵ روز  از تاریخ ۲۸ اکتبر تا اول نومبر ۲۰۰۷ آموزش کتابداری می بینند. در این ورکشاپ ۵ روزه معلومات عمومی کتابداری و فهرست نویسی تدریس خواهد شد. این ترینینگ توسط ایشیا فوندیشن ، گویته انستیتوت و مرکز تحقیق و ارزیابی افغانستان با اسپانسری سفارت امریکا برگزار می شود. گفتنی است این ورک شاپ ادامه ترینیگ کتابدارن ولایات می باشد که چندی پیش در هرات برگزار شده بود. ۱۸نومبر نیز این ورک شاپ در جلال آباد به مدت ۵ روز برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  Mon 22 Oct 2007ساعت 7:34  توسط معصومه جعفری  | 

آموزش سه ماه کتابداری در کابل توسط ACKU

مرکز منابع معلوماتی افغانستان کتابداران کتابخانه های کابل را به مدت سه ماه آموزش می دهد. این ترینینگ قرار است سه ماه اخر سال ۲۰۰۷ برگزار شود و مباحثی مانند معلومات عمومی کتابداری، فهرست نوسی توصیفی و تحلیلی ، مجموعه سازی و رفرنس توسط ترینر های این دوره (غلام نظری و معصومه جعفری) تدریس خواهد شد. ۱۵ کتابدار از ۱۰ کتابخانه شهر کابل در این پروگرام اشتراک دارند.

+ نوشته شده در  Mon 3 Sep 2007ساعت 10:4  توسط معصومه جعفری  | 

ورک شاپ کتابداری در هرات

اولین ورکشاپ کتابداری در هرات از تاریخ ۵  تا ۹ اگست با حضور کتابدارانی از کتابخانه های مختلف هرات برگزار شد. در این پروگرام ۱۶کتابدار از کتابخانه های عامه ، کتابخانه پوهنتون و فاکولته های هرات ،کتابخانه محبس ،کتابخانه پیر هرات ،کتابخانه حضرت محمد رسول الله(ص) و کتابخانه فاکولته طب و نیز کتابخانه واسا شراکت کرده بودند. معلومات عمومی کتابداری و فهرست نویسی توصیفی از جمله مباحث مطرح شده در این ورکشاپ بود. مراسم اختتامیه نیز در روز ۵ شنبه با حضور ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات و خبرنگاران تلویزیون ولایت هرات همراه با تقدیم سرتیفیکت کتابداران برگزار گردید. قابل ذکر است این پروگرام با اسپانسری سفارت امریکا در کابل ، مدیریت اشیا فوندیشن و همکاری گویته انیستیوت و مرکز منابع و ارزیابی افغانستان برگزار شده است.

+ نوشته شده در  Fri 10 Aug 2007ساعت 8:18  توسط معصومه جعفری  | 

ورک شاپ کتابداری در هرات

کتابداران هرات هفته آینده در یک ورک شاپ آموزشی  به مدت ۵ روز شرکت خواهند کرد.این کتابداران برای اولین بار است که در زمینه کتابداری آموزش می بینند. اسپانسری این ترینینگ را موسسات خارجی و بین المللی مانند گویته انیستیوت ، اشیا فوندیشن و نیز واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان به عهده دارند. این موسسات چندین سال است که در زمینه تامین منابع کتابخانه ای ، آموزش کتابداری  و توسعه کتابخانه ها در افغانستان فعالیت می کنند. گفته می شود که کتابداران شهر مزار شریف و جلال آباد نیز در این پروگرام شامل می باشند. ترینینگ این کتابداران در ماههای آینده خواهد بود.

+ نوشته شده در  Mon 30 Jul 2007ساعت 15:39  توسط غلام نظری  |