آمازون در امریکا به ازای فروش هر ۱۰۰ کتاب چاپی، ۱۱۵ کتاب الکترونیکی می فروشد.

مطلب جالبی را امروز در وب سایت بی بی سی فارسی خواندم که آگاهی داشتن از آن برای افرادی مثل ما که در کشورهای جهان سوم زندگی می کنیم بد نیست. بد نیست بدانیم قدرت اینترنت و منابع الکترونیکی تا کجا رسیده که حتی  از کتابهای چاپی نیز پیشی گرفته!!!

کیندل

آمازون می گوید کیندل پرفروش ترین محصول این شرکت است

در تازه ترین نشانه از محبوبیت کتاب های دیجیتال، سایت آمازون که بزرگ ترین کتابفروشی اینترنتی دنیا است، اعلام کرده که در آمریکا به ازای فروش هر ۱۰۰ کتاب چاپی، ۱۱۵ کتاب الکترونیکی می فروشد.

این شرکت همچنین اعلام کرده که فروش نسخه های دیجیتال سه برابر نسخه های چاپی است.

حرکت به سمت کتاب های الکترونیک، بزرگترین تغییر در صنعت چاپ از زمان اختراع ماشین چاپ تاکنون ارزیابی می شود.

کتاب های الکترونیکی سال هاست در بازار عرضه می شوند، ولی به تازگی بسیاری پرطرفدار شده است.

مارک گروگری، خبرنگار حوزه فناوری بی بی سی می گوید که با اعلام تازه فروشگاه اینترنتی آمازون، به نظر می رسد تحول بزرگی در صنعت چاپ و نشر، رخ داده است.

مسولان فروشگاه اینترنتی آمازون، که یکی از فروشگاه های بزرگ کتابفروشی در اینترنت است، اعلام کرده اند که میزان فروش کتاب های الکترونیک در این سایت، بیشتر از کتاب های کاغذی است.

آمازون می گوید کیندل، دستگاه ساخت این شرکت که با آن کتاب های دیجیتال خوانده می شود، پرفروش ترین محصولی است که تاکنون عرضه کرده است.

البته آمازون، جزئیاتی درباره میزان سود حاصل از فروش کتاب های الکترونیکی و کتابخوان های الکترونیکی اش را اعلام نکرده است.

برخی تحلیلگران معتقدند آمازون با وجود تبلیغات بسیار زیاد، از فروش کتاب های دیجیتال سود کمی می برد. گروهی دیگر نیز می گویند آمازون ممکن است دستگاه های کیندل را برای افزایش تقاضا برای کتاب های دیجیتال با ضرر بفروشد.

از سوی دیگر روپرت مرداک، از سرمایه داران بزرگ در صنعت رسانه دنیا، به دنبال راه اندازی یک روزنامه در آمریکا است که فقط با کامپیوتر آی پد محصول شرکت اپل، قابل دسترسی است. این روزنامه قرار است از روز چهارشنبه راه اندازی شود و قیمت آن حدود یک دلار در هفته خواهد بود.

این روزنامه، یکی از آخرین تلاش های آقای مرداک است تا مردم را تشویق کند برای دریافت خبرهای الکترونیکی، پول بپردازند.

سود حاصل از چاپ و فروش روزنامه های سنتی در دنیا بدلیل روی آوردن مردم به سایت های خبری آنلاین که اغلب مجانی است، کم شده است.

این خبر در شرایطی منتشر شده است که روپرت مرداک، مالک چندین رسانه مهم در حال فراهم کردن مقدمات راه اندازی یک روزنامه است که فقط به صورت دیجیتال و برای دستگاه آی پد ساخت شرکت اپل منتشر می شود.

+ نوشته شده در  Mon 31 Jan 2011ساعت 12:57  توسط شکریه احمدی  | 

دانشنامه هجده جلدی دانش گستر منتشر شد

http://hamshahrionline.ir/images/position36/2011/1/daneshgostar-daneshnameh300.jpg

دانشنامه دانش گستر در هجده جلد و حدود ۱۶هزار صفحه در ایران منتشر شد.

دانشنامه‌ دانش‌گستر زیر نظر کامران فانی، محمد علی سادات و علی رامین در موسسه علمی- فرهنگی دانش گستر تدوین شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علاوه بر این‌سه تن، کسانی چون ایرج افشار، نصرالله پورجوادی، بهاء الدین خرمشاهی و عبدالحسین آذرنگ نیز با این دانشنامه همکاری داشته اند.

این دانشنامه که حاصل هفت سال و نیم کار ۳۰۰ مولف و مترجم ایرانی است، با ۶۷ هزار مدخل و ۲۰ هزار تصویر، جدول و نمودار در قطع وزیری منتشر شده است.

کامران فانی، از سرپرستاران این دانشنامه، در گفت و گو با بی بی سی فارسی، دانشنامه دانش گستر را دانشنامه ای عمومی و جهانی دانست و گفت: "در ایران جز دایره المعارف فارسی مصاحب اثر جامع دیگری نداشتیم و لازم بود دانشنامه جدیدی تدوین شود."

آقای فانی چاپ یکجای همه مجلدات، توجه ویژه به مسائل اسلام و ایران، و وجود حدود ۳۰۰۰ مدخل درباره شخصیت های زنده و معاصر را از ویژگی های این دانشنامه ذکر کرد.

به گفته کامران فانی "نیمی از این دانشنامه متکی بر ترجمه و نیمی دیگر متکی بر ترجمه و تالیف است. پیداکردن مولفانی که بتوانند مقاله دانشنامه ای بنویسند مشکل بود. مقداری از زحمات این دانشنامه بر عهده گروه تدوین قرار گرفت."

نخستین دایره المعارف عمومی به زبان فارسی در سال ۱۳۴۵ شمسی زیر نظر غلامحسین مصاحب به چاپ رسید و جلدهای دوم و سوم آن نیز در سال‌های ۱۳۵۶ و ۱۳۷۴ به بازار آمد.

تحقیق پیش از تدوین

علی رامین، یکی از سرپرستان این دانشنامه در یادداشتی که در اختیار بی بی سی قرار داده، درباره روند تحقیق خود درباره تدوین این دانش نامه می نویسد: "من درسال ۱۹۹۵ یک سفر علمی- سیاحتی به آمریکا داشتم. در این سفر علاوه بر دیگر کارهای پژوهشی ام به مطالعه درباره تولید دائرة المعارف ها پرداختم . به شیکاگو رفتم تا بتوانم از مرکز تولید دائرة المعارف بریتانیکا، معروف ترین و شاید پر سابقه ترین دائرة المعارف جهان، دیدن کنم.

"با استفاده از این فرصت، فرآیند تولید فرهنگی آنها را با دقت از نظر گذراندم و چگونگی تقسیم و چرخش کار را مد نظر قرار دادم و یادداشت هایی را با توجه به هدفی که در نظر داشتم برای خود تهیه کردم.

"در سفر دوم که بعد از چند سال به آمریکا صورت گرفت، دو روز کامل را در دانشگاه کلمبیا گذراندم که عمده آن صرف گفتگو با آقایان دکتراحسان یار شاطر و دکتر احمد اشرف در بخش تهیه دائرة المعارف ایرانیکا بود."

در دانشنامه دانش گستر ۳۰ هزار کتاب و ۲۰ هزار زندگی‌نامه از مشاهیر ایران و جهان معرفی شده‌اند.

مراسم رسمی رونمایی از دانشنامه هجده ۱۸ جلدی دانش‌گستر، روز ۱۹ دی ماه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

منبع

+ نوشته شده در  Wed 5 Jan 2011ساعت 10:27  توسط شکریه احمدی  | 

وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان با معرفی برنامه درسی جدید، چهل میلیون جلد کتاب درسی چاپ کرده است.

دولت موقت افغانستان در سال ۱۳۸۱ بر اساس نصاب های تعلیمی (برنامه های درسی) گذشته برنامه درسی واحدی را تهیه کرد به دنبال آن چند بار کتاب های تازه به مدارس این کشور فرستاده شد.

وزارت معارف در دو سال گذشته سر گرم چاپ بیش از ۶۰ میلیون جلد کتاب جدید درسی بوده است و مقامهای وزارت معارف گفته اند که بخش عمده ای از کتاب های جدید با کتاب های قبلی تفاوت دارد.

آصف ننگ، رئیس اداره اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش به بی بی سی گفت که کتابهای کلاسهای اول تا ششم مطابق نصاب قبلی است، اما کتاب های کلاسهای هفتم تا دوازدهم تازه است.

به این ترتیب کتاب هایی که در دو سال گذشته برای کلاسهای هفتم تا دوازدهم چاپ شده است، "استهلاک شده" و تاریخ استفاده از آنها تمام شده است.

ادامه

 

+ نوشته شده در  Tue 19 Oct 2010ساعت 11:41  توسط شکریه احمدی  | 

امسال در انتخاب برترین کتاب گاردین

 جایزه 10,000 پوندی برای برترین کتاب 

Guardian first book award longlist

نامزدان کتاب برتر عبارتند از:

در قسمت کتاب داستان:

"آقای چارت‌ول" اثر ربکا هانت

"بوکسور، بیتل" نوشته نِد بیومن

"چیزهایی که ما در آینده ندیدیم" از استیون آمستردام

"لطفاً در ساوانتو حضور به‌هم برسانید" نوشته میل چپمن

"بچه‌ مارهای سیاه" از ندیفا محمد 

در قسمت کتاب های غیر داستانی:

"محله بمب‌افکن" درباره  هوانوردان از دست رفته جنگ ‌جهانی دوم نوشته دانیل سویفت

"در حال اشتباه" درباره ماجراهای سود سام اشتباه از کاترین شولتز

"رمانتیک مدرن" درباره نویسندگان و هنرمندان انگلیسی و تخیل از ویرجینیا وولف تا جان پایپر نوشته الکساندر هریس

"شب خاموشی" درباره خاطرات خط مقدم، زندگی، ‌عشق و جنگ در کشمیر از بشارت پیر 

در قسمت شعر:

مجموعه شعر "مرد شناور" از کاترین تاورز


+ نوشته شده در  Mon 30 Aug 2010ساعت 8:40  توسط شکریه احمدی  | 

نود سال پیش در اول سنبله (شهریور) ۱۲۹۹ خورشیدی، نخستین شماره روزنامه "اتفاق اسلام" در هرات منتشر شد.

اتفاق اسلام از معدود روزنامه های افغانستان است که از آغاز انتشار خود تا به امروز بدون وقفه منتشر شده است.

با روی کار آمدن حکومت امان الله خان انتشار مطبوعات از پایتخت کشور به سایر ولایت نیز گسترش پیدا کرد.

اولین شماره

عبدالله قانع

عبدالله قانع، اولین مدیر مسئول روزنامه اتفاق اسلام

اولین شماره این روزنامه در اول سنبله ۱۲۹۹ خورشیدی به مدیریت عبدالله قانع هروی در شهر هرات با چاپ سنگی منتشر شد. بیش از چهار ماه از مدیریت عبدالله قانع نگذشته بود که عبدالکریم احراری مدیر اتفاق اسلام شد و تا سال دوم انتشار اتفاق اسلام مدیریت این روزنامه را بر عهده داشت. بعد از احراری دوباره عبدالله قانع مدیر مسئول این روزنامه شد.

در عقرب/ آبان سال ۱۳۰۱ خورشیدی مدیریت معارف ولایت هرات در این شهر تشکیل شد با تشکیل مدیریت معارف، روزنامه اتفاق اسلام نیز زیر نظر این مدیریت در آمد و صلاح الدین سلجوقی مدیر مسئول آن شد.

علامه سلجوقی این روزنامه را از "اتفاق اسلام" به "فریاد" تغیر نام داد.

در ۴ ثور/اردیبهشت ۱۳۰۸ خورشیدی غلام سرور جویا مدیر مسئول اتفاق اسلام شد و بار دیگر نام آن را از فریاد به اتفاق اسلام بر گرداند.

یکی از مدیران موفق روزنامه اتفاق اسلام محمد هاشم میوندوال دومین نخست وزیر بیرون از خانواده سلطنتی در دهه دموکراسی بود. وقتی او مدیر مسئول روزنامه شد انتشار آن را که در دوره قبل از او هفتگی و گاهی دو بار در هفته بود روزانه کرد.

ادامه

+ نوشته شده در  Sun 22 Aug 2010ساعت 13:28  توسط شکریه احمدی  | 

 

ترینینگ روش های جستجو در اینترنت و یافتن مقاله های علمی از دیتابیس های تخصصی

از ۱۱ جولای  تا ۱۱ آگوست ۲۰۱۰ برای استادان پوهنځی های پانزده گانه پوهنتون کابل در حال برگزاری است.

این ترینینگ  به مدت دو روز برای هر پوهنځی برگزار می شود. مکان برگزاری این ترینینگ دفتر افغان ایکوالیتی الاینسس واقع در تعمیر پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل می باشد.

در این ترینینگ علاوه بر روشهای جستجوی مقاله از طریق اینترنت، برخی دیتابیس های تخصصی رشته های مختلف نیز معرفی می شود.

در پایان نیز به اشتراک کنندگان، گواهینامه اشتراک در ترینینگ اهدا خواهد شد.

+ نوشته شده در  Sun 8 Aug 2010ساعت 15:36  توسط شکریه احمدی  | 

کتابخانه دیجیتالی جهان با کمک موسسات و سازمانهایی از سرتاسر جهان راه اندازی شده است. در این کتابخانه می توانید کتابهای تاریخی و ارزشمند تمامی کشورهای جهان را ببینید و با فرهنگ این کشورها آشنا شوید.

افغانستان هم از جمله کشورهایی است که کتابهای تاریخی از آن در این کتابخانه موجود است. برای دیدن کتابهای مربوط به افغانستان به اینجا مراجعه کنید.

 

+ نوشته شده در  Wed 30 Jun 2010ساعت 9:12  توسط شکریه احمدی  | 

 

از کتابهای تمام متن رایگان

لذت ببرید

کتابهای تمام متن رایگان در موضوعات مختلف از جمله ادبیات، دین، سیاست، علوم اجتماعی، رایانه و ... در این پایگاه در دسترس علاقه مندان قرار داده شده است.

نظم منطقی و دسته بندی مناسب کتابها بر اساس موضوع و نویسنده جذابیت خاصی به این وب سایت داده است.

 

+ نوشته شده در  Thu 11 Feb 2010ساعت 15:12  توسط شکریه احمدی  | 

روی جلد کتاب شناسنامه افغانستان

مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در باره انداختن کتابهای توقیف شده به دریای هیرمند توسط مقامهای محلی ابراز تاسف کرده اند.

اخیراً مقامهای محلی ولایت نیمروز هزاران جلد کتابی که توسط یک ناشر افغان از ایران وارد افغانستان شده بود را به رود هیرمند انداختند.

ابراهیم شریعتی، ناشر افغان و وارد کننده این کتابها به بی بی سی گفت که یک محموله ۲۵ تنی کتابهای وارداتی او شش ماه پیش در گمرک نیمروز توقیف شد و ۱۱ عنوان از این کتابها "غیرمجاز" تشخیص شد.

به گفته آقای شریعتی، کتابهای "هزاره ها نوشته حسن پولادی به ترجمه عالمی کرمانی، شناسنامه افغانستان نوشته بصیر احمد دولت آبادی، گل سرخ دل افگار نوشته جواد خاوری، نهج البلاغه، مجموعه نامه ها و سخنان حضرت علی و اصول کافی شامل این کتابها بوده است.

غلام دستگیر آزاد، والی نیمروز به سایت فارسی بی بی سی گفت که شماری از این کتابها "اختلاف برانگیز بود و در این کتابها به مسائل قومی و مذهبی دامن شده بود."

والی نیمروز می گوید در زمان توقیف این کتابها مسئولان اداره های ارشاد و حج اوقاف، دادستانی، امنیت ملی و اطلاعات و فرهنگ این ولایت حضور داشتند. به گفته او، نمونه هایی از این کتابها برای بررسی های بیشتر به وزارت اطلاعات فرهنگ به کابل فرستاده شد.

آقای آزاد گفت که تصمیم انداختن این کتابها به رودخانه توسط وزارت اطلاعات و فرهنگ و دادگاه عالی افغانستان گرفته شده است.

اما عبدالمالک کاموی، رئیس اداری قوه قضائیه افغانستان گفت که از صدور چنین حکمی توسط دادگاه عالی اطلاعی ندارد.

منبع: بی بی سی

 

+ نوشته شده در  Thu 7 Jan 2010ساعت 16:3  توسط شکریه احمدی  | 

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران: بازار داغ کتاب

نمایشگاه کتاب تهران از روز ۱۶ ثور آغاز به کار کرد و تا ۲۶ این ماه ادامه دارد. این نمایشگاه با توجه به حجم عظیم ناشران و کتابهای نشر شده از گستردگی و عظمت خاصی نسبت به دیگر نمایشگاه ها برخوردار می باشد.

افغانستان هم با نشر عرفان یکی از غرفه های این نمایشگاه را از آن خود کرده و با به نمایش گذاشتن کتابهای چاپ ناشران افغانستانی و همچنین کتابهای جدید در مورد افغانستان سعی کرده که در این بازار داغ کتاب سهمی داشته باشد.

غرفه انجمن دوستی ایران و افغانستان نیز در کنار غرفه نشر عرفان در این نمایشگاه حضور پیدا کرده و فرمهایی را برای عضویت در این انجمن در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

اگر در ایران هستید حتما از این نمایشگاه دیدن کنید و از این بازار داغ بی بهره نمانید.

+ نوشته شده در  Sun 10 May 2009ساعت 18:4  توسط شکریه احمدی  | 

 

کمبود کتاب درسی و آموزگاران حرفه ای یکی از مشکلات عمده آموزش وپرورش در افغانستان به حساب می آید.وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان می گوید تا پایان سال آینده مشکل کمبود کتاب درسی در این کشور رفع خواهد شد.

فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت امسال بیش از شصت میلیون جلد کتاب درسی زیر چاپ رفته و توزیع خواهد شد که به باور او برای همه دانش آموزان افغان کافی خواهد بود.

کمبود کتاب درسی و آموزگاران حرفه ای در افغانستان، از مشکلات عمده به حساب می آید در حالی که نا امنی های فزاینده در این کشور نیز آموزش را بویژه برای دختران دشوار تر کرده است.

مقامات در افغانستان می گویند هم اکنون بیش از 650 مکتب در مناطق نا امن ، به دلیل مشکلات امنیتی تعطیل شده است.

چند روز پیش مردان نا شناس به صورت چند تن از دختران دانش آموز در قندهار اسید پاشیدند و گزارشها حاکی است که بعد از حادثه شمار دختران دانش آموز کاهش یافته است.

با این حال، مقامات افغان می گویند برنامه هایی را برای رفع این مشکلات روی دست دارند و سعی می کنند درهماهنگی با بزرگان قومی شماری از مکاتب بسته شده را دوباره باز کنند.

در کنار چاپ کتابهای بیشتر درسی، وزیر معارف افغانستان اعلام کرد که قرارداد احداث سیزده ساختمان جدید مکتب را با شرکت های ساختمان سازی امضا کرده و در نظر است ظرف یک سال آینده، با تکمیل شدن این پروژه، زمینه آموزش بیش از سی هزار دانش آموز دیگر فراهم شود.

این ساختمان های جدید، در شش ولایت افغانستان احداث خواهد شد که ولایات نا امنی چون قندهار، پکتیا و غزنی را نیز در بر می گیرد.

هزینه اجرای این پروژه که نزدیک به چهار میلیون دلار برآورد شده، از بودجه توسعه ای وزارت معارف و بخشی هم از سوی بانک جهانی پرداخت می شود.

قرار بود امسال 1600 مکتب جدید در سراسر افغانستان ساخته شود، ولی به گفته وزیر معارف، هنوز کار ساخت بیش از نیم آن آغاز شده و تلاش می شود تا پایان امسال قرارداد اعمار 500 مکتب دیگر هم به امضا برسد.

منبع: بی بی سی

+ نوشته شده در  Sun 7 Dec 2008ساعت 21:29  توسط شکریه احمدی  | 

 
 
+ نوشته شده در  Sun 28 Sep 2008ساعت 16:41  توسط شکریه احمدی  | 

منبع: www.p30download.com

حتما با دانشنامه ویکی پدیا آشنا هستید

در این پست می توانید سی دی آف لاین این دانشنامه را دانلود کنید

دانشنامه آفلاین ویکی پدیا دارای موضوعات زیر می باشد:

- علوم پایه شامل: فیزیک - ریاضیات - شیمی - زیست‌شناسی - جغرافیا - زمین‌شناسی - ستاره‌شناسی

- علوم کاربردی شامل: مهندسی - فناوری - رایانه - پزشکی -علم بهداشت - حقوق - مدیریت - کشاورزی - ارتباطات - اقتصاد

- علوم انسانی و فلسفه شامل: ادبیات - تاریخ - دین - جامعه‌شناسی - روان‌شناسی - زبان‌شناسی - باستان‌شناسی - علوم سیاسی - فلسفه

- فرهنگ و هنر شامل: هنر - موسیقی - سینما - رسانه‌ها - ورزش - سرگرمی‌ها - بزرگان و مشاهیر

- و...

  دانلود -60.3 مگابایت

پسورد: www.p30download.com

راهنما:
فایل moulin_fa_20071203-1.iso را داخل یک درایو مجازی بارگذاری کنید و یا آن را با استفاده از نرم افزار Nero روی سی دی رایت کنید.

+ نوشته شده در  Mon 15 Sep 2008ساعت 11:37  توسط شکریه احمدی  | 

yahoo_1.jpgمدير اجرايي مايکروسافت به شرکت ياهو سه هفته مهلت داد تا بر سر ميز مذاکره حضور پيدا کند و درباره فروختن اين شرکت به مايکروسافت گفتگو کند.

مدير اجرايي شرکت مايکروسافت اعلام کرد: اين شرکت قصد دارد در صورتي که مديران شرکت ياهو کماکان از مذاکره خودداري کنند پيشنهاد خريد اين شرکت را مستقيما با صاحبان سهام آن در ميان بگذارد.

استيو بالمر در نامه اي خطاب به هيات مديره شرکت ياهو نوشت قيمت پيشنهادي خريد ياهو که چهل و چهار ميليارد و ششصد ميليون دلار است ممکن است کاهش پيدا کند.

بالمر به شرکت ياهو سه هفته مهلت داد تا بر سر ميز مذاکره حضور پيدا کند و درباره فروختن اين شرکت به مايکروسافت گفتگو کند. وي افزود :اگر مايکروسافت مجبور شود نمايندگانش را به سوي سهامداران اعزام کند، آنگاه نامزدهاي معرفي شده از سوي خود را جايگزين هيات مديره فعلي ياهو خواهد کرد.

+ نوشته شده در  Wed 27 Aug 2008ساعت 9:58  توسط شکریه احمدی  | 

google.jpg

به گزارش خبرگزاري فارس، Computer world گزارش داد كه رقابت ميان گوگل و مايكروسافت از حوزه اينترنت وارد درگيري در حوزه خدمات آنلاين شده است.
اين سايت تحليلي فناوري اطلاعات در گزارش خود درباره موج جديد رقابت ميان غول هاي اينترنتي جهان نوشت: چند روزي است كه مايكروسافت تعدادي از سرويس هاي آنلاين خود مانند ورد و آفيس آنلاين را به كاربران معرفي كرده است و گوگل نيز پس از اين اقدام مايكروسافت از سرويس هاي جديد آنلاين خود مانند تولبارز و گوگل ارث خبر داده است.
به اعتقاد كارشناسنان حوزه فناوري اطلاعات و اينترنت رقابت هاي ميان مايكروسافت و گوگل وارد مرحله جديد مي شود كه البته اصلي ترين برنده آن كاربران اينترنتي خواهند بود.
مايكروسافت اعلام كرده است كه خدمات اينترنتي خود را به صورت رايگان در اختيار كاربران قرار خواهد داد و اين در حالي است كه گوگل هم در حال اتخاذ چنين تصميمي است.
پس از عدم موفقيت مايكروسافت در تصاحب ياهو به قيمت 47 ميليارد دلار گوگل و ياهو به شدت به هم نزديك شده و 12 قرارداد همكاري و تفاهم با يكديگر امضا كردند كه اين امر باعث درگيري اصلي ميان مايكروسافت و گوگل شد چراكه با نزديك تر شدن ياهو و گوگل به عنوان بزرگ ترين موتورهاي جست و جوي جهان حوزه تبليغات اينترنتي در اختيار آنان قرار مي گرفت و سبب مي شد تا مايكروسافت بازنده اصلي ميدان باشد.

منبع

+ نوشته شده در  Wed 27 Aug 2008ساعت 9:53  توسط شکریه احمدی  | 

مطمئناْ شما نیز مثل من گاهی اوقات ( فقط گاهی اوقات!!!!!!!! ) برای دستیابی به برخی مقالات مهم و جدید به دنبال پسورد دانشگاه های معتبر جهان هستید پس این مطلب را بخوانید.

در وب گردی های امروز به وبلاگ یکی از کتابداران ایرانی برخوردم که این مطلب جالب و خواندنی را در وبلاگ خودشان قرار داده بودند.

 دسترسی به پایگاههای اطلاعاتی علمی در وب معمولا به روشهای مختلف امکان پذیر است که متداول ترین آنها، خریداری اشتراک به مدت زمان خاص توسط شخص حقیقی یا حقوقی است. کاربران می توانند شخصا با پرداخت اشتراک، از منابع علمی پایگاههای اطلاعاتی استفاده کنند که در این صورت یک شناسه کاربری در اختیار آنها قرار خواهد گرفت یا اینکه از طریق سازمان یا دانشگاهی که مشترک پایگاه است، به جستجوی اطلاعات علمی مورد نیاز خود بپردازند. در ایران، اغلب افراد از طریق دانشگاهها یا با کمک موسساتی نظیر دانشیار یا روزنت، به پایگاههای اطلاعاتی متصل می شوند. حالا چرا اینها را نوشتم؟، برخی از دوستان ایمیل می زنند و اظهار می کنند که نیاز به مقالاتی دارند که در برخی پایگاههای اطلاعاتی دسترسی به این مقالات برایشان ممکن یا مقدور نیست. چاره چیست؟، بهترین راه حلش خرید یک اشتراک سالیانه از این شرکتها و یا استفاده از کتابخانه های مستقر در دانشگاههای کشور مثل دانشگاه تهران یا تربیت مدرس است. اگر می خواهید به راحتی به پایگاههای اطلاعاتی علمی دسترسی داشته باشید بهتر است عضو این کتابخانه ها شوید (حق عضویت این کتابخانه ها هم بسیار کم و مقرون به صرفه است). متاسفانه اطلاع ندارم آیا کتابخانه های عمومی شهرهای ما (حداقل شهرهای بزرگ) این امکان اتصال به پایگاههای اطلاعاتی علمی را دارند یا نه (که من با شناختی که از وضعیت کتابخانه های عمومی شهر تهران دارم، می توانم تقریبا بگویم اکثر این کتابخانه ها حتی به سیستم جستجوی کتاب کتابخانه ملی هم متصل نیستند چه برسد به پایگاههایی نظیر ebscohost یا sciencedirct).

اما راه حل دیگری که کاربران از آن استفاده می کنند ( و البته قانونی هم نیست!)؛ استفاده از شناسه ها و رمز عبورهایی است که توسط کاربران دیگر به اشتراک گذاشته می شود. من در وبلاگ قبلی تعدادی از این شناسه ها را معرفی می کردم و بعد از آن وبلاگهای دیگری نیز درست شدند که یوزر و پسوردهای دانشگاهها و پایگاههای علمی را منتشر می کردند. نظیر ستارگان زمینی، این وبلاگ، و وبلاگ پسورد دانشگاهها؛ یکی از بهترین وب سایتهای خارجی موجود در این زمینه xenomed است. کافی است به این وب سایت مراجعه کنید و بعد از تکمیل فرم عضویت در آن، به این قسمت رفته و فرومهای آن را برای یافتن پسورد دانشگاه یا بانک اطلاعاتی یا مجله مورد نظرتان زیرو رو نمایید. معمولا یوزر و پسوردهایی که در این وب سایت قرار داده می شود، معتبر بوده و می توان از آنها استفاده کرد. پسوردهای دانشگاهها، مجلات، بانکهای اطلاعاتی و پایگاههای علمی را می توانید در این فروم بیابید و از طریق آنها به منابع علمی مورد نیاز خود متصل شوید.

+ نوشته شده در  Mon 25 Aug 2008ساعت 10:58  توسط شکریه احمدی  | 

 

شاید مطالبی در رابطه با محصولات کسپرسکی که برای امنیت فضای مجازی کاربران خانگی تولید شده است شنیده باشید.

بد نیست بیشتر درباره این بسته نرم افزاری بدانید:

محصولات كسپرسكي براي گستره وسيعي از كاربران خانگي و دفاتر كوچك گرفته تا سازمان‌هاي بزرگ طراحي شده است و اين محصولات محافظ كاربران در برابر خطرات فضاي مجاري هستند.

Security
محافظت در برابر: ويروس‌ها، تروجان‌ها، كرم‌هاي اينترنتي، جاسوس افزارها، بدافزارها، روت كيت‌ها، حملات شبكه‌اي، حملات سرقت هويت، حملات هكرها، كلاهبرداران اينترنتي و هرزنامه‌ها. به همراه فايروال و قابليت كنترل كاركرد كودكان توسط والدين.

Kaspersky Anti-Virus
محافظت در برابر ويروس‌ها، تروجان‌ها، كرم‌هاي اينترنتي، جاسوس افزارها، بدافزارها، روت كيت‌ها.

Kaspersky Mobile Security
راه‌حل آسان و مطمئن براي تلفن‌هاي هوشمند داراي سيستم‌عامل كه دستگاه را در مقابل حملات هرزنامه‌ها و بدافزارهاي مربوط به پلت‌فرم تلفن همراه محافظت مي‌نمايد. البته در اين جا ذكر مختصري از امكانات نسخه شركتي آنتي‌ويروس كسپرسكي با عنوان Kaspersky Open Space Security نيز خالي از لطف نيست.

اين محصول يك پوشش كامل امنيتي را براي شبكه‌هاي كوچك، متوسط و بزرگ، از كاربران سيار گرفته تا سرورهاي مركزي فراهم مي‌آورد. تمامي ورودي‌ها و خروجي‌هاي شبكه و كل ترافيك آن براي يافتن هرگونه برنامه مشكوك و هرگونه فعاليت بدخواهانه اسكن مي‌گردد تا فضاي شبكه سازمان كاملا ايمن باشد.

ضمن اینکه این محصول قرار است از ۴ شهریور در بازار ایران توزیع گردد ولی حتماْ باید از نمایندگی های مجاز خریداری گردد در غیر اینصورت مسدود خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر...

+ نوشته شده در  Tue 19 Aug 2008ساعت 17:44  توسط شکریه احمدی  | 

 

هکرها احتمالاً در آينده توجه بيشتري به حوزه هاي وب 2، مجازي سازي و حملاتdrive-by نشان خواهند داد.

هم‌زمان با افتتاح کنفرانس BlackHat 2008، شرکت سيمانتک اقدام به يک آمارگيري ناشناس از کارشناسان حاضر در اين همايش کرد تا دريابد به نظر آن‌ها مهم‌ترين تهديدات امنيتي در سال جديد چه حوزه‌هايي را در بر خواهد گرفت.

در اين آمارگيري مقامات دولتي،گروهي از مديران IT، کارشناسان امنيتي و مديران اجرايي صنايع مختلف مشارکت داشته‌اند.
از لحاظ جغرافيايي نيز پرسش شوندگان به آمريکاي شمالي، آمريکاي لاتين و آسيا متعلق بوده‌اند.

بنا بر يافته‌هاي اين تحقيق، وب 2 و حوزه مجازي سازي، جزو اهداف هکرها در سال بعد خواهد بود.

همچنين حملاتdrive-by و از جمله drive-by pharming نيز رشد خواهد کرد.
حملاتdrive-by به گونه اي است که طي آن رايانه کاربران با مراجعه به يک سايت مخرب، آلوده مي‌شود.

طبق سال هاي گذشته، دستيابي به اطلاعات شخصي کاربران، همچنان جزو مهمترين اهداف شياطين سايبر خواهد بود.

به نظر مي رسد در سال 2009 حملات اينترنتي براي اغواي کاربران و سرقت اطلاعات شخصي، مالي و بانکي آنها هوشمندانه تر و پيچيده تر انجام خواهد شد.

پاسخ دهندگان عقيده داشتند که از دست دادن اطلاعات، معمولاً از عواملي همچون ناکافي بودن کنترل دسترسي ها، گم شدن لپ تاپ ها، ارسال اطلاعات به شخص ثالث و ارسال نادرست اطلاعات در اينترنت، اينترانت و اکسترانت نشأت مي‌گيرد.

از ديگر نتايجي که از اين آمار به دست آمده اين است که کارشناسان عقيده دارند فناوري whitelisting يک روش نوين و کارآمد براي مقابله با جرايم آنلاين به شمار مي‌رود.
در اين شيوه اگر يک سيستم به گونه‌اي محافظت شود که فقط بتواند با يک منبع مجاز در تماس و تعامل باشد، اجراي فايلي که مورد تاييد whitelist نيست، عملاً غيرممکن مي گردد.

يکي ديگر از نتايج جالب توجه اين بررسي اين بوده که علاقه کارشناسان به تحقيق و پژوهش در مورد فناوري هاي مخرب و حتي توسعه اين فناوري ها، به نوبه خود مي تواند خطرساز باشد.
پيشرفت در کار، منافع شخصي و حتي مشهور شدن، از جمله دلايل گروهي از پرسش شوندگان براي دست زدن به تحقيق و پژوهش در اين حوزه بوده است.

سيمانتک عقيده دارد در جريان توسعه فناوري ها مخرب با اهداف تحقيقاتي، ممکن است بعضي از اين فناوري ها ناخواسته به دنياي بيرون درز کند و دست‌مايه عمليات مخرب هکرها و نفوذگران قرار گيرد.

منبع

+ نوشته شده در  Tue 19 Aug 2008ساعت 17:30  توسط شکریه احمدی  | 

لیستی از وب سایت هایی که کتابهای تمام متن در اختیار قرار می دهند

FreeBookSpot

4eBooks

Free-eBooks

ManyBooks

GetFreeEBooks

FreeComputerBooks

FreeTechBooks

Scribd

Globusz

KnowFree

OnlineFreeEBooks

MemoWare

BluePortal

OnlineComputerBooks

SnipFiles

BookYards

The Online Books Page

AskSam Ebooks

Baen Free Library

eBookLobby

PlanetPDF

+ نوشته شده در  Tue 12 Aug 2008ساعت 20:3  توسط شکریه احمدی  | 

این مطلب را در یکی از وب سایت ها دیدم، به نظر من که از Gmail استفاده می کنم خبر جالب و هشدار دهنده ای است. شما هم اگر از خدمات Gmail استفاده می کنید، پیشنهاد می کنم حتماً این مطلب را بخوانید.

 

از نظر اهل فن رخنه به Gmail کاري ساده است و حتي تمهيدات امنيتي معمولي نيز نمي­تواند مانع مهمي براي نيل به اين هدف شيطنت­آميز تلقي شود.

  يک محقق امنيتي، در کنفرانس Defcon که در لاس­وگاس ايالات متحده برگزار مي­شود، ابزاري را به نمايش گذاشت که مهاجمان با استفاده از آن مي­توانند به inbox کاربران Gmail حمله کنند. قدرت اين ابزار که توسط محقق يادشده طراحي گشته، به گونه­اي است که حتي اگر کاربر از آدرس‌هاي رمزنگاري شده استفاده کند، کارايي خود را همچنان حفظ مي­کند. منظور از آدرس رمزنگاري شده، استفاده از https:// به جاي http:// است.

 هنگامي که کاربري وارد Gmail مي­شود، سرورهاي گوگل سري­هاي متني کوچکي به نام کوکي  (Cookie)در رايانه کاربر قرار مي­دهند. وجود کوکي­ها نشانه اين مطلب است که کاربر از نام کاربري (user name) و کلمه عبور (password) صحيحي استفاده کرده است. در اين صورت اگر کاربر شخصاً log out نکند، حساب وي مي­تواند حداکثر تا دو هفته به صورت لاگين­شده، باقي بماند.

 

ادامه مطلب...

+ نوشته شده در  Mon 11 Aug 2008ساعت 16:49  توسط شکریه احمدی  | 

 

 

DOT یا واژه نامه عنوانهای شغلی به تمامی کسانی که به دنبال شغل هستند در موسسات حرفه ای و آموزشی کار می کنند، محققان و دیگر افرادی که با شغلهای مختلف سرو کار دارند کمک می کند.

این واژه نامه اطلاعات بیش از 12000 نوع شغل و 28800 عنوان شغل را در اختیار قرار می دهد.

نسخه تحت وب آن از امکانات خوبی برخوردار است.

به این آدرس مراجعه کنید.

http://www.occupationalinfo.org/index.html

 

+ نوشته شده در  Tue 5 Aug 2008ساعت 10:5  توسط شکریه احمدی  | 

 

                                             

 

گوگل سرانجام سیستم جدید Knol را که مهمترین رقیب ویکی پدیا به شمار می رود و تاکنون استفاده از آن در فاز آزمایشی و برای تعداد محدودی کاربر بود به طور رسمی افتتاح کرد.
شرکت مانتین ویوو پروژه دانشنامه جدیدی را که قرار است ویکی پدیا را به چالش بکشد رسما افتتاح کرد.
اواسط نوامبر گذشته گوگل سرویس جدیدی با عنوان Knol )برگرفته از واژه knowledge انگلیسی به معنی "دانش") را معرفی کرد که می تواند ویکی پدیا، بزرگترین دانشنامه آزاد آنلاین را به چالش بکشد. این سیستم در حقیقت نوع تعدیل شده و کنترل شده ویکی پدیا است که از نوامبر گذشته فاز آزمایشی خود را با تعداد محدودی کاربر آغاز کرد.
اکنون بزرگترین موتور جستجوی دنیا اعلام کرد که این سیستم را برای استفاده تمام کاربران وب رسما افتتاح کرده است.
در این خصوص کارشناسان گوگل اظهار داشتند: "میلیونها نفر در سراسر دنیا می توانند از طریق Knol دانسته های خود را روی اینترنت با دیگران به اشتراک بگذارند. این سیستم همانند ویکی پدیا است اما دو عنصر جدید به آن اضافه شده است که شامل امضا و پرداخت حق مولف است."
براساس گزارش "ای بی سی نیوز"، در تفاوت با ویکی پدیا افرادی که قصد دارند روی Knol مقاله ای را منتشر کنند باید این مقاله را با نام واقعی خود امضا کنند و مسئولیت عواقب آن را بپذیرند.
هربار که کاربران دیگر بخواهند مقاله مولف را ویرایش جدید کنند باید مشاوره های خود را برای نویسنده ارسال کنند و به این ترتیب مولف در خصوص تغییر و بازنویسی مقاله تصمیم می گیرد.
ویژگی دیگر این دانشنامه آنلاین جدید، سیستم پرداخت آن است. در حقیقت شرکت گوگل به خوبی بر اهمیت انتشار تبلیغات در صفحات وب واقف است و به همین علت به مولفان Knol این امکان را داده است که در مقالات خود از آگهی های سیستم AdSense استفاده کنند و سپس سود حاصل از این آگهی ها را با مولف تقسیم می کند. به این ترتیب مولف می تواند از مقاله ای که منتشر کرده است به عنوان یک منبع مالی استفاده کند.

+ نوشته شده در  Mon 28 Jul 2008ساعت 18:42  توسط شکریه احمدی  | 

 

بسیاری از ما دانشجویانی که کار پژوهشی انجام می دهیم برای نوشتن منابع و ماخذ پایان نامه و یا کار تحقیقی دچار مشکل هستیم. شرکت Thomson با ارائه نرم افزار EndNote، این کار را آسان نموده است و دیگر نیازی نیست برای نوشتن منابع و ماخذ به صورت علمی و دقیق نگران باشیم.

با توجه به اینکه امروزه مدیریت اطلاعات شخصی برای پژوهشگران حوزه های مختلف یک دغدغه شده است، شرکت Thomson جهت راحتی پژوهشگران نرم افزار EndNote، که یکی از بهترین نرم افزارهای مدیریت اطلاعات در روند پژوهش می باشد را به کاربران خود عرضه کرده است. EndNote  کمک بسیار مؤثر و چشمگیری به پژوهشگران و نویسندگان مقالات علمی در زمینه مدیریت مستندات، نوشتن مقاله، نشر مقاله بر اساس استانداردهای مختلف ناشرین بین‌المللی، می‌نماید. نسخه تحت وب این نرم افزار با عنوان EndNote Web در دسترس اساتید، محققین و دانشجویان است. کاربران می توانند هنگام جستجو، نتایج حاصل از جستجو را در این نرم افزار وارد، سازماندهی، به اشتراک و استخراج نمایند. این نرم افزار با ارائه بیش از 2300 استاندارد نشر مقاله و انواع فرمتهای پذیرفته شده بین المللی رفرنس نویسی، با یکپارچه شدن با MS-WORD   کمک شایانی به پژوهشگران ودانشجویان  در حین نوشتن مقاله و پایان نامه می کند.

براي دانلود آموزش اين نرم افزار اينجا را كليك نماييد.

آدرس اينترنتي:http://www.endnoteweb.com

منبع

+ نوشته شده در  Mon 21 Jul 2008ساعت 10:39  توسط شکریه احمدی  | 

 

                                                     www.lively.com 

 

گوگل امروز سرویس مجازی گرافیکی و سه بعدی تازه ای را راه اندازی کرد که شباهت فراوانی به امکانات سایت مشهور Second Life دارد.

به نقل از نیویورک تایمز از جمله امکانات جالب این سرویس چت روم های سه بعدی گرافیکی است که Lively نام دارد و به راحتی می توان آنها را در وب سایت ها و وبلاگ ها گنجاند.

این سرویس که از نشانی www.lively.com  در دسترس است هنوز در مرحله آزمایشی است و بنا بر اعلام شرکت گوگل تنها ۲۰ درصد این پروژه تکمیل شده است. کاربران این فضای سه بعدی که انسان را به یاد کارتون های ایام کودکی می اندازد می توانند اتاق هایی را ایجاد کرده و با استفاده از آواتارهایی بسیار کامل تر از آواتارهای نرم افزارهای مسنجر با دیگر کاربران به گفتگو بپردازند.

کاربران می توانند به هر اتاق یک آدرس اینترنتی اختصاص بدهند تا دیگر کاربران به راحتی بتوانند به این فضای گرافیکی دسترسی پیدا کنند.

در حال حاضر این سرویس تنها برای کاربران نسخه های XP و ویستا از سیستم عامل ویندوز در دسترس است. همچنین فضای گرافیکی سرویس Lively تنها در مرورگرهای Internet Explorer و فایرفاکس به درستی به نماش درمی آید. بنا بر اعلام گوگل نسخه های سازگار با سیستم عامل های لینوکس و مکینتاش این سرویس به زودی عرضه می شوند. همچنین محیط های گرافیکی چت روم های این سرویس با استفاده از نرم افزار فلاش طراحی شده اند.

هنگامی که شما اتاقی را ایجاد کنید در آن امکانات و ابزار مختلفی قرار می گیرد که کاربر می تواند با آنها تعامل محدودی داشته باشد. همچنین آواتوری که کاربر به جای خود انتخاب می کند می تواند در اتاق راه برود، با دیگر افراد دست بدهد، آنها را در آغوش بگیرد و حتی با آنها جر وبحث کند.

بر طبق گفته منابع نزدیک به گوگل پیش بینی می شود برخی امکانات جستجوی پیشرفته و قابلیت های برخی شبکه های اجتماعی مجازی مانند فیس بوک در آینده نزدیک به این سرویس افزوده شود

+ نوشته شده در  Sun 13 Jul 2008ساعت 17:58  توسط شکریه احمدی  | 

تعداد واژگان زبان انگلیسی از مرز یک میلیون خواهد گذشت

محققان و پژوهشگران زبان انگلیسی پیش بینی کردند که با آغاز سال 2009 میلادی، تعداد واژگان این زبان به مرز یک میلیون کلمه برسد.
 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از PNA، "پل جی. بایاک" بنیانگذار و رئیس موسسه تحقیقاتی "گلوبال لنگوج مانیتور" اعلام کرد: روز 29 آوریل 2009 تعداد واژگان زبان انگلیسی که مردم در سراسر جهان آنها را به کار می برند، از مرز یک میلیون کلمه عبور می کند.

بر اساس برآوردها و تحقیقات این موسسه که تا پایان ماه گذشته (ژوئن) محاسبه شده، زبان انگلیسی هم اکنون 995 هزار و 844 کلمه دارد. تاکنون در طول تاریخ هیچ زبانی به جز انگلیسی به این جایگاه دست نیافته است.

بیش از یک میلیارد و 350 میلیون نفر از مردم جهان به زبان انگلیسی آشنایی کامل دارند و می توانند به این زبان تکلم کنند.

ادامه مطلب...

+ نوشته شده در  Sun 6 Jul 2008ساعت 11:21  توسط شکریه احمدی  | 

 

فارسی‌ساز مرورگر Firefox 3

اگر خاطرتان باشد در پستی مرورگر فایرفاکس ۳ را برای دانلود گذاشته بودم حالا نسخه فارسی فایرفاکس که برای ما فارسی زبانان مورد نیاز هست.

 از اینجا ترجمه‌ی فارسی این مرورگر را دریافت و نصب کنید.

تنها کاری که لازم است پس از نصب این ترجمه برای فعال‌کردن آن در Firefox  انجام دهید این است که در نوار نشانی about:config را وارد کنید و در صفحه‌ای که ظاهر می‌شود در نوار فیلتر general.useragent.locale را نوشته و بعد از ظاهر شدن general.useragent.locale بر روی آن دو بار کلیک کنید و مقدار آن را به fa-IR تغییر دهید.

می‌توانید فیلم آموزشی این مراحل را در اینجا ببینید.

+ نوشته شده در  Sun 6 Jul 2008ساعت 10:34  توسط شکریه احمدی  | 

شاید بدون این افراد اینترنت مفهومی نداشت

1) لا‌ری پیج و سرگئی برین
Larry Page & Sergey Brin
در سال ۱۹۹۸ زمانی که تنها ۲۴ سال داشتند گوگل را تاسیس کرده‌اند. نخستین دفتر آنها در یک گاراژ بود. این دو نفر توانستند الهام بخش هزاران جوان برای کسب درآمد از طریق آنلا‌ین باشند. لا‌ری و سرگئی سپس یک شرکت چند میلیارد دلا‌ری را به وجود آوردند که اینترنت را به جنبش درآورد.
۲)‌ مارک زوکربرگ
Mark Zuckerberg
فیس بوک، فیس بوک، فیس بوک. مارک زوکربرگ دانشجوی دانشگاه هاوارد زمانی که تنها ۱۹ سال داشت فیس بوک را به عنوان پی بستر یک شبکه اجتماعی برای نوجوانان کالج راه‌اندازی کرد. فیس بوک در حال حاضر دومین شبکه اجتماعی بزرگ مای اسپیس است. قابل ذکر است که فیس بوک روز به روز در حال رشد بوده و هر ماه میلیون‌ها کاربر جدید در آن ثبت‌نام می‌کنند.
۳) چاد هارلی و استیو چن
Chad Hurley & Steve Chen
مبدعان یوتیوب، وب سایت ‌به اشتراک‌گذاری ویدئو به صورت آنلا‌ین هستند. یوتیوب بعدها توسط گوگل به مبلغ ۶۵/۱ میلیارد دلا‌ر خریداری شد. آنها یوتیوب را در سال ۲۰۰۵ زمانی که چاد ۲۸ ساله و استیو ۲۷ ساله بود راه‌اندازی کردند.
۴‌) جری یانگ و دیوید فیلو
Jerry Yang & David Filo
این دو دوست یاهو! را تاسیس کردند. موتور جست و جوی یاهو رقیب سرسخت گوگل محسوب می‌شود. این دو دوست در حال حاضر، پس از پیشنهاد ۶/۴۴ میلیارد دلا‌ری مایکروسافت برای خرید یاهو! پرخبرترین افراد محسوب می‌شوند. هنگام ایجاد یاهو! در سال ۱۹۹۵ جری ۲۶ ساله بود و دیوید ۲۸ سال داشت.
۵‌) مت مولن وگ
Matt Mullenweg
زمانی که مت مولن وگ پی بستر بلا‌گ گسترده‌ای را مورد استفاده قرار داد تنها ۱۹ سال سن داشت. وی در سال ۲۰۰۵ پی بستر بلا‌گ WordPress را به وجود آورد و فضای بلا‌گ به معنای واقعی رشد و نمو کرد. مردم به دلیل آسان بودن استفاده و ارتقا و بهبود مکررWordPress شروع به جابه جا شدن از پی بسترهای قابل جابه جایی و سایر پی بسترها بهWordPress کردند.
۶)‌ تام اندرسون
Tom Anderson
نخستین شبکه اجتماعی دنیا را با بیش از ۱ میلیون کاربر بوجود آورد. تام اندرسون در سال ۲۰۰۴ در ۲۳ سالگی مای اسپیس را تاسیس کرد. در مقایسه با افرادی مانند مارک زوکربرگ وی ثروتمند محسوب نمی‌شود اما وی به عنوان موسس گسترده‌ترین شبکه اجتماعی در اینترنت مورد توجه قراردارد.
۷‌) پییر امیدیار
Pierre Omidyar 
پییر امیدیار در سال ۱۹۹۵ در ۲۸ سالگیeBay  را به عنوان یک حراجی آنلا‌ین به وسعت دنیا تاسیس کرد. از آن زمان افراد بسیاری ممنون این ابتکار هستند و همین مسئله eBay را به یک پی بستر جهانی تبدیل کرده است.
۸)‌ بلیک راس
Blake Ross
بلیک رز در ۱۹ سالگی در سال ۲۰۰۳ توانستMozilla را راه‌اندازی نماید. از آن پسMozilla شروع به بزرگ شدن کرد و توانست با جلب کاربران اینترنت بیشتری به مرورگرMozilla Firefox ثابت کرد که بیشتر از مرورگرهای دیگر استفاده از آن برای کاربر راحت‌تر است.
۹‌) کوین رز
Kevin Rose
کوین رز در سال ۲۰۰۴ در سن ۲۷ سالگیDigg را پایه ریزی کرد. این شبکه خبری اجتماعی توسط کاربران هدایت می‌شود.
۱۰‌) گاتفرید اسوارتهلم
Gottfrid Svartholm
گاتفرید در ۲۴ سالگی در سال ۲۰۰۴ توانستThe Pirate Bay را تاسیس کند. این سایت از اقصا نقاط دنیا نظرات مباحثه برانگیزی را دریافت می‌کند اما کاربران اینترنت از داشتن چنین تجربه‌ای درThe Pirate Bay لذت
می‌برند

+ نوشته شده در  Thu 3 Jul 2008ساعت 9:59  توسط شکریه احمدی  | 

   در تاریخ 17 ژوئن کمپانی موزیلا نسخه ی نهایی از مرورگر بسیار محبوب و قدرتمند خود یعنی Firefox 3.0 را همان طور که قول داده بود با قابلیت هایی جدید عرضه کرد.

این نسخه از مرورگر FireFox نیز همانند نسخه های پیشین کاملا رایگان بوده و در ادامه پروژه ی پژوهشی شرکت Mozilla ساخته و ارائه شده است.

پروژه ساخت و توسعه مرورگر اینترنتی صفحات وب فایرفاکس (پیش از این با نام فایربرد خوانده می شد و قبل از آن نیز با نام فونیکس) با هدف ارتقاء در بخشهایی همانند محیط بصری نرم افزار، چندکاربردی بودن مرورگر در سیستم عاملهای گوناگون و افزوده شدن امکانات به آن مرتباً از طرف بنیاد غیر انتفاعی موزیلا دنبال می شود.

فایرفاکس، مرورگری کم حجم، با سرعت بالا جهت نمایش صفحات وب و قابلیتهای فراوان است که از جمله آنها می توان به امکان مشاهده صفحات وب به صورت Tab اشاره داشت.

تغییر شکل ظاهری، برطرف شدن مشکلات امنیتی، تسریع در بازکردن صفحات وب، پشتیبانی بهتر از استاندارد های وب بخصوص CSS، افزایش پایداری و ثبات نرم افزار از جمله مهمترین تغییرات در موزیلا فایرفاکس 3 می باشد.

 دانلود: نسخه نهایی موزیلا فایرفاکس 3 - ویندوز
 دانلود: نسخه نهایی موزیلا فایرفاکس 3 - سایر زبانها و سیستم عامل ها
 مشاهده: سایت رسمی Mozilla

ادامه مطلب

+ نوشته شده در  Thu 19 Jun 2008ساعت 10:56  توسط شکریه احمدی  | 

به احتمال زیاد اکثر افراد با یوتیوب آشنایی دارند ولی برای دانلود فیلم ها و ویدئو های یوتیوب با مشکل مواجهند. مطلب زیر را در وبلاگ کتابداری خواندم. جالب، مفید و خواندنی است.

یوتیوب یکی از امکانات نسل جدید وب است و جایی است برای اشتراک فیلم ها و ویدیوهای افراد. اما مثل هر تکنولوژی دیگری می شود از آن استفاده درست و نادرست کرد. یوتیوب می تواند برای یادگیری و آشنایی با ابزارها و تکنولوژی های جدید بوسیله ویدیوهای نمایشی کوتاه بسیار موثر باشد. مصمئنا شما هم مثل من با یادگیری کارکردهای نرم افزارها از طریق فیلم و ویدیو موافقتر هستید تا از طریق خواندن متون و مقاله های بلند که گاهی درک آنها بسیار وقت گیر و مشکل است.

خب مشکلی که من همیشه با یوتیوب داشتم این بود که نمی توانستم فیلمها و ویدیوهای مورد علاقه ام را دانلود کنم و گاهی تماشای آنها از طریق خود سایت هم بدلیل قطع و وصل شدنهای همیشگی اینترنت در ایران بسیار کسل کننده بود اما به تازگی شیوه دانلود ویدیوهای یوتیوب را بطور اتفاقی پیدا کردم که امیدوارم برای شما هم مفید باشد.

در اینجا و اینجا می توانید شیوه های مختلف دانلود ویدیو از یوتیوب را ببینید و بخوانید اما به نظر من استفاده از دو سایت media converter و catch video از سایرین بهتر  است و کیفیت خوبی هم دارد ضمن اینکه شما می توانید هم ویدیو مورد نظرتان را دانلود کنید هم نوع خروجی آن را مشخص کرده و فایل فلش یوتیوب را تبدیل به فایل مورد دلخواه خود کنید.

خب در اینجا برخی فایل های آموزشی مفید درباره تکنولوژی آر اس اس را که در یوتیوب موجود است معرفی می کنم امیدوارم برای دوستان علاقمند مفید باشد.

 

 Add RSS feeds to Bloglines 

 

RSS in Plain English             

 

What Is RSS?

+ نوشته شده در  Sun 1 Jun 2008ساعت 18:25  توسط شکریه احمدی  | 

خودتان قالب وبلاگ طراحی کنید

                    

این دو وب سایت این قابلیت را در اختیار افراد قرار می دهد که در صورت تمایل می توانند خودشان قالب وبلاگ خود را به صورت آنلاین طراحی کنند.

+ نوشته شده در  Sun 25 May 2008ساعت 15:25  توسط شکریه احمدی  | 

 

 

http://www.socialpsychology.org

 

سایت شبکه روانشناسی اجتماعی

 

در صورتی که  به دنبال  مقالات تمام متن رشته روانشناسی هستید به این وب سایت مراجعه کنید. برخی از مهمترین ویژگیهای این وب سایت عبارتند از:

 

·        منبع بسیار مفید برای دریافت مقالات تمام متن در زمینه های مختلف روانشناسی

·        دارای 3513 گزارش از سال 2004 تا کنون

·        امکان جستجوی ساده و پیشرفته

·        لینکهایی به بسیاری سایتهای مفید و مهم در حوزه روانشناسی اجتماعی

·        امکان جستجوی افراد سرشناس در حوزه  روانشناسی

·        معرفی و لینک به مجلات حرفه ای در زمینه روانشناسی

·        معرفی و لینک به انجمنهای روانشناسی جهان

·        معرفی و لینک به کتابهایی در حوزه روانشناسی

·        دارای 2200 عضو از کل جهان

·        در سال 1996 توسط اسکات پلوس ایجاد شد

·        شامل 10000 لینک برای جستجو

·        دارای 5 انجمن مجازی

·        ارتباط 1000 روانشناس از 30 کشور جهان از طریق این سایت

 

 

+ نوشته شده در  Tue 20 May 2008ساعت 15:57  توسط شکریه احمدی  | 

http://www.polldaddy.com

این وب سایت محمل مناسبی برای طراحی و تنظیم فرمها و  پرسشنامه های الکترونیکی و همچنین آزمونهای الکترونیکی است. اگر به دنبال طراحی سریع و آسان یک پرسشنامه الکترونیکی برای کار پژوهشی خود هستید به این سایت مراجعه کنید و از امکانات آن استفاده کنید.

+ نوشته شده در  Thu 15 May 2008ساعت 11:45  توسط شکریه احمدی  | 

http://mydocument.ir

در بانك مقالات فارسي مي‌توان مجموعه‌اي از مقالات و پژوهش ها را مورد مطالعه و نقل قول قرار داد. بانك مقالات فارسی با تاكيد بر پويايی تحصيل، محيطی را فراهم آورده تا مشتاقان دانش و مهارت، عادلانه بر سر خوان علوم نشسته و با رعايت حقوق مسلم صاحبان انديشه، به دانايی و توانايی خويش بيافزايند.

 

+ نوشته شده در  Mon 17 Mar 2008ساعت 10:12  توسط شکریه احمدی  | 

سرقت علمى و اينترنت

اينترنت منبع مهمى براى به دست آوردن اطلاعات به منظور نوشتن تكليف هاى درسى دانشجويان است. اما آسان بودن استفاده و در دسترس بودن دليل نمى شود كه از اينترنت هر طور كه مى خواهيد استفاده كنيد. به مطالبى كه از اينترنت مى گيريم نيز بايد به شكل مناسب ارجاع دهيم.

براى پرهيز از سرقت علمى چه بايد كرد؟

نخست بايد بدانيم سرقت علمى چيست؟ در آغاز گفتيم كه سرقت علمى به معناى به كار بردن كلمات و افكار ديگران و ارائه آنها به نحوى است كه گويى از آن خود ما هستند. بسيارى دانشجويان به عمد مرتكب سرقت علمى نمى شوند؛ بلكه علت آن است كه نمى دانند چگونه بايد از آثار ديگران در نوشته خود استفاده كنند. يادداشت بردارى بى ضابطه و بريدن و چسباندن از منابع الكترونيك دو عامل اصلى ارتكاب اين خلاف است. به هرحال سرقت علمى چه عمداً و چه سهواً ، جرم است.

چگونگى ارجاع به منابع را ياد بگيريم

ارجاع غيرصحيح - و از آن بدتر – ارجاع ندادن به منبع مى تواند سرقت علمى تلقى شود. مقاله تحقيقى شما اگر ارجاع نداشته باشد، به معناى آن است كه همة آن از خودتان است.

ارجاع دادن به منظور ارائه شواهد براى سخنان و ادعاهائى است كه در مقاله خود مطرح كرده ايد. ما با ارجاع به آثار كارشناسان و صاحبنظران نشان مى دهيم كه در تهيه مقالة خود مطالعه و تحقيق كرده ايم. همچنين با ارجاع دادن حق و حرمت كسانى را كه از كلام و نظراتشان استفاده كرده ايم، مى گزاريم. ارجاع بايد همواره دقيق باشد به طورى كه خواننده نوشتة ما بتواند به سهولت منبع اطلاعات ما را وارسى كند. بهترين راه براى اطمينان از دقيق بودن ارجاع هايمان آن است كه به هنگام مطالعه و تحقيق در منابع، به يادداشت بردارى منظم بپردازيم.

شيوه هاى ارجاع فراوان است. كتاب ها و شيوه نامه هاى مختلف به منظور تهيه ارجاع براى انواع منابع اطلاعاتي، از قبيل كتاب، مقاله، نوشته هاى روزنامه ها، گزارش هاى راديو– تلويزيون ، سايت هاى اينترنتى و ... وجود دارد. كافى است يكى از اين شيوه ها را برگزينيم و در رعايت آن همواره كوشا باشيم و از نايكدستى بپرهيزيم. در اينجا يك شيوه نامه را معرفى مى كنيم. اما شما مى توانيد در انتخاب شيوه هاى مطلوب تر با استاد خود مشورت كنيد.

ارجاع در چه مواردى لازم است؟

به همه منابعى كه از آنها استفاده كرده ايد، ارجاع بدهيد. تنها كتاب نيست كه بايد به آن ارجاع داد. براى هر كلمه، فكر يا اطلاعاتى كه از هر منبعى گرفته ايد بايد ارجاع تهيه كنيد.

ارجاع در اين موارد ضرورى است:

·        كتاب ها و مجله هاى علمى

·        روزنامه ها و مجله هاى عادى

·        جزوه ها يا بروشورها

·        فيلم هاى سينمايى يا مستند، برنامه هاى تلويزيونى

·        سايت هاى اينترنتى و ساير منابع كامپيوتري

·        نامه يا ايميل افراد

·        مصاحبه هايمان با اشخاص

·        سخنرانى هاى استادان در سركلاس (قبلاً با آنها در ميان بگذاريد).

ارجاع در اين موارد لازم نيست:

·        وقتى مشاهدات و آزمايش هاى خود را نقل مى كنيد (مثلاً گزارش يك بازديد يا اردوى دانشجويى)

·        وقتى از تجربه هاى شخصى خود را نقل مى كنيد (مثلاً از خاطرات خود مى نويسيد)

·        وقتى كه نظرات و افكار و نتيجه گيرى خود را مى نويسيد

·        وقتى تحليل و ارزيابى خود را مى نويسيد.

·   وقتى در نوشته خود به واقعيت هايى اشاره مى كنيد كه همه يا اكثر مخاطبان آن را مى دانند، مثل رويدادهاى تكان ها، اشخاص، و امور معروف (هرگاه در اين موارد شك داريد با استاد خود مشورت كنيد).

ادامه دارد...

(ابراهیم افشار)

 

 

+ نوشته شده در  Mon 17 Mar 2008ساعت 10:4  توسط شکریه احمدی  | 

سرقت علمى چيست؟

سرقت علمى يعنى به كار بردن كلام مكتوب يا شفاهى ديگران بدون ذكر منبع.

يكى از تناقض هاى توليد نوشته تحقيقى آن است كه از ما مى خواهند نوشته هاى متخصصان و صاحب نظران را بخوانيم و به آنها ارجاع دهيم. در عين حال انتظار دارند نوشته مان "اصيل" باشد. بيشتر تكليف هاى دانشجويى در مقطع كارشناسى برپايه اطلاعات و سخن و انديشه هاى ديگران تهيه مى شود. اصولاً تحقيق كتابخانه اى مستلزم بهره بردارى از آثار ديگران، اعم از نوشته يا ساير رسانه ها است.

نوشتن اصيل در مقطع كارشناسى انتخاب، تنظيم، خلاصه سازى، و تفسير گفته هاى ديگران است. بنابراين، بسيار اهميت دارد كه بدانيم چطور بايد به آثارى كه از آنها در كار خود استفاده مى كنيم، ارجاع دهيم. منظور ازارجاع دادن آن است كه به وضوح و با دقت و به طرز صحيح دِين خود را به ديگران اعلام كنيم.

شكل هاى رايج سرقت علمى

1) كپى كردن از روى كتاب و مقاله ديگران و ارائه آن به عنوان نوشته خود بدون ذكر منبع؛

2) كپى كردن و بريدن و چسباندن بخش هايى از يك فايل كامپيوترى به هم و ارائه آن به عنوان كارخود؛

3) استفاده از كلام ديگران و ارائة آن به عنوان كار خود؛

4) خريدن و برداشتن با اجازه يا بى اجازة اثر ديگرى و ارائه آن به عنوان اثر خود؛

5) استفاده از فكر و نظر ديگران و عرضه آنها به طورى كه گويى فكر و نظر خود شما است (اگر نظرات ديگران را با كلمات خودمان هم بيان كنيم و منبع آن را ذكر نكنيم باز مرتكب سرقت علمى شده ايم)؛

6) نقل كلمه به كلمه از يك منبع بدون استفاده از علامت نقل قول مستقيم ( « » ) سرقت علمى است. استفاده كلمه به كلمه از نوشته ديگران، حتى با ذكر منبع، اين تصور را به وجود مى آورد كه آن فكر يا نظر يا اطلاعات از منبع ذكر شده آمده است، اما جمله بندى و كلمه ها متعلق به شما است؛

7) اتكاى بيش از حد برآثار ديگران: از آثار ديگران نقل قول هاى طولانى مكرر در نوشته خود نياوريد. زياد بودن نقل قول هاى مستقيم ( حتى در گيومه ( « ») و ذكر مأخذ، موجب مى شود كه حرف اصلى را درنوشته شما ديگران بزنند. نتيجه آ‌نكه سهم شما در نوشته كم مى شود. بيشتر از كلمات خود استفاده كنيد و كمتر به نقل قول بپردازيد.

ادامه دارد...

 (ابراهیم افشار) 

 

 

+ نوشته شده در  Tue 11 Mar 2008ساعت 17:37  توسط شکریه احمدی  | 

http://www.rooznameha.com/

تمامی روزنامه های ایران به صورت آنلاین از طریق این سایت در دسترس می باشند.

 

+ نوشته شده در  Mon 10 Mar 2008ساعت 18:46  توسط شکریه احمدی  | 

دانش

 

در مدیریت دانش، سلسله مراتبی به این صورت بیان شده است:

 


  داده                     اطلاعات                        دانش                       خرد

 

جریان دانش در یک شبکه اجتماعی در واقع قرار گرفتن در این سلسله مراتب است، شروع از داده هایی که در ذهن اعضای شبکه است وتبدیل آن به اطلاعات و دانش و درنهایت رسیدن به خرد و به کارگیری این خرد در پویایی و شکوفایی حرفه.

دانش، با اطلاعات و داده متفاوت است. داده، مشاهدات و حقایق را همانطور که هست بیان می کند، بنابراین به طور واضح و مستقیم مفهومی ندارد ولی اطلاعات در واقع داده های پردازش شده است، به این معنی که وقتی داده ها در متنی جایابی می شود و اکثراً به صورت پیام تجلی پیدا می کنند به اطلاعات تبدیل می شوند. و در نهایت دانش، مفهومی است که ما از آن پیام و یا متن در یافت می کنیم این پیام می تواند از طریق تجربه، ارتباطات و یا استنباط از پیام باشد.

بطور کل یک نوع دانش وجود ندارد دانشمندان از رویکردهای گوناگون دانش را به انواع مختلفی تقسیم بندی کرده اند.

ادامه...

+ نوشته شده در  Tue 26 Feb 2008ساعت 11:36  توسط شکریه احمدی  | 

 

برای مشاهده لیستی از کتابها در مورد افغانستان می توانید با ورود به سایت کتابخانه ملی

در قسمت جستجوی پیشرفته کتاب کلمه افغانستان را در عنوان تایپ نموده و نتایج را

مشاهده نمایید.

+ نوشته شده در  Tue 12 Feb 2008ساعت 17:11  توسط شکریه احمدی  | 

            با عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام محرم الحرام و تاسوعا و عاشورای حسینی

به ادامه بحث شبکه های اجتماعی می پردازیم:

نرم افزارهای تحلیل شبکه[1]

تعداد زيادي از نرم افزارهاي شبكه اجتماعي براي كارهاي دانشگاهي به صورت آنلاين در اینترنت در دسترس مي باشند مثل:

UCINet[2], pajek[3], ORA, R

کار با اين نرم افزارها براي ترسیم تصاوير گرافيكي شبكه ها نسبتا آسان است، نرم افزارهاي تجارت- محور نيز در دسترس هستند مثل: Inflow[4], Netminer[5] بسته هاي دسترسي باز براي لينوكس شبكه هاي اجتماعي [6]visualizer يا  socnetV هستند. (ويكي پديا تحت واژه social network)[1] http://www.insna.org/INSNA/soft_inf.html

[2] . http://www.analytictech.com/ucinet/ucinet.htm

[3] .    http://vlado.fmf.uni-lj.si/pub/networks/pajek/

[4] . http://www.orgnet.com/  

[5]http://www.netminer.com/NetMiner/home_01.jsp

[6]http://www.mdlogix.com/

+ نوشته شده در  Tue 15 Jan 2008ساعت 15:20  توسط شکریه احمدی  | 

مقیاسها در تحلیل شبکه های اجتماعی

در تحليل شبكه اجتماعي تعدادي از مقياسها براي اندازه گيري در شبكه وجود دارد كه توسط آنها محقق به بحث و بررسي شبكه مي پردازد اين مقياسها عبارتند از:

Betweenness, closeness, centrality degree, flow betweenness centrality, centrality eigenvector, centralization, clustering coefficient, cohesion, density, path length, radiality, reach, structural cohesion, structural equivalence, structural hole

 تعریف برخی از این مفاهیم:

Betweenness: تعداد افرادی در شبکه که یک شخص بطور غیر مستقیم از طریق خطوط مستقیم آنها متصل شده است.

Closeness: تنوع مجموعه کوتاهترین مسیرها بین هر فرد و دیگر افراد در شبکه.

Centrality degree: محاسبه میزان پیوندهایی که فرد با دیگر افراد در شبکه دارد.

Centralization: تفاوت بین تعداد پیوند ها برای هر نود تقسیم شده توسط بیشترین مجموع تفاوتها. یعنی در یک شبکه همیشه نودهایی وجود دارند که نسبت به دیگر نودها تعداد پیوندهای بیشتری دارند. در شبکه ای که دچار عدم تمرکز است تفاوت کمی بین پیوندهای هر نود وجود دارد.

Cohesion: اشاره به درجه ای دارد که افراد بطور مستقیم با همدیگر ارتباط دارند.

Path length: مسافت بین هر دو نود در یک شبکه را می گویند، میانگین Path length در واقع میانگین مسافتهای بین تمامی جفت نودها است.

Structural hole: تعداد کمی از افراد که اگر از گروه خارج شوند گروه از همدیگر جدا می شوند و اتصالات قطع  می شود.

ادامه دارد

+ نوشته شده در  Wed 12 Dec 2007ساعت 17:8  توسط شکریه احمدی  | 

http://www.persianbook.net

اين سايت شامل اطلاعات جامع و مفيدي در مورد ناشرين ؛ نويسندگان ؛ مترجمين و همچنين معرفي تازه ترين عناو ين كتاب مي باشد .همچنین این سایت پربیننده ترین کتابها را نیز به اطلاع بازدیدکنندگان سایت قرار می دهد

و دیگر امکاناتی که این سایت را جذاب و پربار کرده است.

+ نوشته شده در  Wed 5 Dec 2007ساعت 10:35  توسط شکریه احمدی  | 

شبكه ها ي اجتماعي

 

شبكه اجتماعي، شبكه اي با ساختار اجتماعي است كه گره هاي آن را افراد و سازمانها تشكيل مي دهند. هر كدام از اين گره ها را ارتباطات مختلفي مانند دوستي، تنفر، تبادلات مالي و تجاري و ( مهمتر از همه تبادل اطلاعات) به يكديگر پيوند مي دهد، ارتباطات در يك شبكه اجتماعي در سطوح مختلف رده بندي مي شود.

در واقع شبكه اجتماعي شبكه ايست كه كاربران تك تك در آن دخيل باشند و همانطور كه از آن استفاده مي كنند به ديگران نيز كمك كنند. به طور كل شبكه اجتماعي همان به اشتراك گذاشتن تواناييها، مهارتها و علائق است.

گروهها مي توانند به همديگر دسترسي پيدا كنند و همينطور به اطلاعاتي كه نياز دارند با موفقيت بيشتري دست يابند. در واقع قابليت دست يافتن به مجموعه متنوعي از افراد، گروهها و سازمانها در شبكه از طريق خطوط و ارتباطات كليدي براي موفقيت بيشتر است.

 

منتظر مطالب بیشتری در مورد شبکه های اجتماعی باشید

+ نوشته شده در  Wed 31 Oct 2007ساعت 15:41  توسط شکریه احمدی  | 

www.maghaleh.net

مقاله دات نت عنوان سايتي است كه مقالات مختلف فارسي را در خود گرد آورده است در اين سات كاربران علاوه بر استفاده از مقالات داخل سايت مي توانند موضوع مقالاتي را كه به آن نياز دارند به صورت پيام به اين سايت ارسال نمايند ضمن اين كه مقالات در اين سايت به صورت فايل pdf و word به همراه ليستي از موضوعات مختلف ارائه شده است .

+ نوشته شده در  Wed 24 Oct 2007ساعت 17:32  توسط شکریه احمدی  | 

موتور جستجو برای حامیان حقوق بشر

به‌منظور راه‌اندازی این پایگاه اطلاعاتی بیش از سه هزار گروه حامی حقوق بشر با یکدیگر همکاری خواهند کرد و اطلاعات خود را با هم به اشتراک خواهند گذاشت

تمامی انجمن‌های حامی حقوق بشر سراسر دنیا در تلاشند با راه‌اندازی یک موتورجست‌وجوی اینترنتی جدید احتمال بروز هرگونه سواستفاده از کاربران را از میان بردارند.

پایگاه اطلاعاتی که قرار است از این موتورجست‌وجو پشتیبانی کند، اطلاعاتی را در مورد سوءاستفاده از کاربران، آزادی‌های مختلف و... در اختیار عموم مردم قرار می‌دهد.

به‌منظور راه‌اندازی این پایگاه اطلاعاتی بیش از سه هزار گروه حامی حقوق بشر با یکدیگر همکاری خواهند کرد و اطلاعات خود را با هم به اشتراک خواهند گذاشت.

وظیفه ساخت این موتور جست‌وجو را یک گروه غیرانتفاعی با نام Huridocs که از حامیان بزرگ حقوق بشر محسوب می‌شود برعهده گرفته است.

این‌طور که اعلام شده است، گروه‌های بزرگی نظیر Amnesty International، Human Rights Watch و Anti-Slavery International قرار است در راه‌‌اندازی این موتور جست‌وجو همکاری کنند.

 

+ نوشته شده در  Sun 16 Sep 2007ساعت 10:3  توسط شکریه احمدی  | 

کتاب فرایند تدوین اصطلاحنامه

كتاب "فرايند تدوين اصطلاحنامه" توسط پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران منتشر شد.
اين كتاب مي‌كوشد با ارايه تعريفي دوباره از اصطلاحنامه، به فرايند تدوين آن با توجه به ويژگي‌هاي جديد نظامهاي ذخيره و بازيابي اطلاعات بپردازد.
اين كتاب كه توسط فخرالسادات محمدي و سيروس علي‌دوستي تدوين شده، يازده فصل دارد.

ادامه خبر

+ نوشته شده در  Tue 10 Jul 2007ساعت 10:48  توسط شکریه احمدی  | 

اعلام نتایج انتخابات رئیس و هیات اجرایی ایفلا

راي‌گيري براي انتخاب رييس دوره‌اي و هيات اجرايي" فدراسيون بين‏المللى انجمن‏ها و مؤسسات كتابدارى (ايفلا)" در پايان ماه ژوئن برگزار شد و نايج آن اعلام شد.
به گزارش وب‌سايت رسمي ايفلا، خانم آلن تايز، در اين انتخابات به عنوان رييس جديد ايفلا انتخاب شد. تايز مدير ارشد كتابخانه و مركز اطلاع رساني دانشگاه استلن‌بوش آفريقاي جنوبي است. او از زمان برگزاري كنفرانس ايفلا كه در آگوست سال جاري در دوربان برگزار مي‌شود، دوره دو ساله‌اي را (از 2007 تا 2009) به عنوان ريس منتخب آغاز خواهد كرد و سپس از آگوست 2009 براي دوره 2009 تا 2011 جانشين كلوديا لوكس، رييس كنوني ايفلا خواهد شد.
تايز در اين انتخابات توانست آراي 960 تن از اعضاي ايفلا را به دست آورد و در برابر آدولف رودريگوز گالارود از مكزيك با 812 راي، به پيروزي برسد

ادامه خبر

+ نوشته شده در  Tue 10 Jul 2007ساعت 10:43  توسط شکریه احمدی  | 

 سازمان بين‌المللي ناظر بر حريم خصوصي، گوگل را به دليل مراقبت فراگير از كاربران خود و تحكيم دشمني عليه حريم شخصي، بدترين موتور جست‌وجوي اينترنتي خواند.
سازمان نظارت بر حريم خصوصي، آزادي‌هاي شهروندي و حقوق بشر - Privacy International - براساس يافته‌هايي كه حاصل شش ماه پژوهش اين سازمان است، گوگل را در زمينه‌ رعايت حريم شخصي كاربران در ميان 23 شركت موتور جست‌وجوي اينترنتي در رتبه‌ آخر قرار داد و شركت‌هاي مايكروسافت و ياهو در جايگاه بهتري نسبت به گوگل قرار گرفتند.
اين سازمان اعلام كرد: هرچند قرار دادن گوگل در رديف آخر اين رتبه‌بندي جنجال‌برانگيز خواهد بود اما در حين اين تحقيقات موارد بي‌شماري از نقض و مخالفت با رعايت حريم شخصي در عملكرد گوگل در مقايسه با موتور‌هاي جست‌وجوي اينترنتي ديگر مشاهده شد.
اين گروه همچنين ميزان زيادي از داده‌هايي را كه گوگل درباره‌ كاربران جمع‌آوري كرده را نيز ذكر كرده است اما مسوولان اجرايي گوگل درباره يافته‌هاي اين گزارش، حاضر به اظهارنظر نشده‌اند اما اين سازمان در نامه‌اي سرگشاده به گوگل، اين شركت را متهم كرد كه در واكنش به يافته‌هاي اين گروه، به بدنام كردن آن اقدام كرده و خواهان عذرخواهي گوگل شد.

+ نوشته شده در  Tue 10 Jul 2007ساعت 10:36  توسط شکریه احمدی  | 

"ها"
رفيع جنيد
مشهد نشر نيکا
۳۷۶ صفحه به قطع کوچک
چاپ اول ۱۳۸۵

روی جلد کتاب

"ها " نوشته رفيع جنيد، شاعر افغان، مرکب از قطعات شاعرانه ای است که در بيشتر آنها "من" شاعر افکار خيامی خود را می نويسد، گهگاه دچار افکار کافکايی می شود ولی در همه حال جهان پر هول و هراسی را تصوير می کند که در آن از هر چه سخن به ميان می آيد، نوعی ترديد، نوعی وحشت و گاه سايه اشباح بر آن می افتد. انگار زندگی واقعی، اشياء واقعی، مفاهيم واقعی و ذهنيت واقعی همه در تلنگر ذهنيتی فراواقعی نيست و نابود می شود و وضعيتی معلق و آويزان و بی تعادل همه چيز را در خود ساقط می کند.

+ نوشته شده در  Mon 11 Jun 2007ساعت 10:40  توسط شکریه احمدی  | 

كنفرانس رساي كتابخانه هاي ملي

Conference Of Chairmen Of National Libraries

 اين كنفرانس در روزهاي چهارم تا هشتم ژوئن در شهر توريستي و فرهنگي آنكارا در تركيه  برگزار

مي گردد در اين كنفرانس كشورهايي چون آذربايجان، قزاقستان، قرقيزستان، تركيه و ... شركت دارند.

 

+ نوشته شده در  Mon 11 Jun 2007ساعت 10:13  توسط شکریه احمدی  | 

www.itna.ir 

سايت ايتنا با آدرس www.itna.ir سايتي در مورد اخبار فناوري روز است و بر آن است كه به اطلاع‌رسانی جامع و حرفه‌ای در زمينه تكنولوژی ارتباطات و اطلاعات، بپردازد و با نگاهی دقيق‌تر و همه‌جانبه، و با كمك كارشناسان و متخصصين، و ياری دست‌اندركاران، به پركردن خلاء موجود در اين حيطه بپردازد.

+ نوشته شده در  Tue 8 May 2007ساعت 10:40  توسط شکریه احمدی  |